Pärsti Vald

Turism

Üldine “turismimaastik”.

Viljandi maakond tervikuna oli viimased aastakümned eelkõige põllumajanduse eelisarenguga ala, kus turismi ja puhkemajandust ei nähtud arvestatava majandusharuna. Tänaseks on pilt ja mõttemaailm selles osas oluliselt muutunud ja ka Pärsti vallas on hakatud tähelepanu pöörama oma turismipotensiaalile ja selle arendamisele.
Pärsti Vallavolikogu algatas turismi arengukava koostamise, mis kinnitati 16. juuni 1999 määrusega nr 35 aastateks 1999 -2002. Pärsti vald on ka üks mittetulundusühingu Viljandimaa Turism asutajatest.

Maakonnasiseses ruumis saab valla geograafilist asendit pidada turismi seisukohalt väga soodsaks. Vald piirneb suures ulatuses vahetult Viljandi linnaga, olles seega ainult väikese autosõidu kaugusel maakonnakeskusest. Niimoodi on soodsalt lähedal Viljandi linn oma turismi teenindava infrastruktuuriga ja üritustega, samas “pakume” meie omalt poolt linna lähedal asuvaid Kivi turismitalu külaliste majutamiseks, Heimtali mõisa viinakööki huvitava vaatamisväärsusena mõisaarhitektuuris ürituste korraldamiseks, Heimtali muuseumi, OÜ Heimtali Hobusekasvanduse hobuseid ratsutamiseks jne.

Majutus

Vardi külas asub Kivi turismitalu, mis on kiiresti arenenud arvestatavaks majutuskohaks maakonnas.

Sinialliku külas asub Tamme puhkemaja.

Teenindus

Valla territooriumil asub Viljandi maakonnahaigla ja polikliinik, kiirabi, apteek ja optikakauplus.
Üks kord nädalas võtab vallavalitsuse ruumides kodanikke vastu valla konstaabel.

Vallas asub viimastel aastatel hästi arenenud Kivi turismitalu(15 tuba, 26+9 kohta, seminariruum, peaosaal, kaminaruum, saun basseiniga, jõusaal, parkla, tenniseväljak, palli- ja lõkkeplats), millel on tähtis koht valla turismikaartil.

Kauplused asuvad Ramsil, Pärstis, Heimtalis ja Savikotis.
Viljandi ringtee ääres asuvad kaks kütusetanklat, millest ühes on ka kiirsöögikoht, kauplus ja autopesula.
Kütusetanklad asuvad veel Päri külas Pärnu mnt. ääres ja Mustivere külas Viljandi-Vastemõisa maantee vahetus läheduses.

Heimtali mõisakompleksis asuv Heimtali viinaköök (pildil) on tunnustust ja aktiivset kasutamist leidnud peokohana ja külaliste toitlustamisel.

  • Pidulikud lõuna- ja õhtusöögid kuni 30 inimesele
  • “kokteil”vastuvõtud kuni 60 inimesele
  • turismigruppide toitlustamine kuni 45 inimesele
  • nõupidamised, seminarid
  • laste ristimine ja ametlik abielu sõlmimise tseremoonia
  • baar

Pärsti valla territooriumil asub ka Viljandi lennujaam, kuid viimase tähtsus üldises turismiteeninduse kontekstis ei ole tajutav.

Aktiivne puhkus

Kahtlemata üks huvitavamaid võimalusi Pärsti vallas aktiivselt puhata, on Heimtali hobusekasvanduse hobustega ratsutama minna või seda esmalt kogenud treenerite käe all õppida.

OÜ Heimtali Hobusekasvandus on Eesti suurim, peamiselt trakeeni tõugu sporthobuste aretaja ja kasvataja.

Vaatamisväärsused

Üks huvitvamaid vaatamisväärsusi vallas on tekstiilikunstnik professor Anu Raud`le kuuluv Heimtali muuseum, kus saab heita põneva pilgu meie (kultuuri)ajalukku.

Samamoodi on põnev, arhitektuuriliselt huvitav ja looduslikult kaunis kohas asuv Heimtali viinaköök, mille leiate ka meie kodulehekülje bannerilt. Viinaköök on ehitatud 1832.aastal ja oli Heimtali mõisa ajal meierei ja juustukoda. Hoone on restaureeritud 1984.aastal. Seal korraldatavad pidulikud lõuna- ja õhtusöögid ning “kokteil”vastuvõtud võivad kuni 60 inimesele päeva meeldivaks muuta. Aeg-ajalt toimuvad seal ka abielude sõlmimise tseremooniad.
Heimtali viinaköögil on tähtis koht valla turismimaastikul.