Pärsti vald hääbunud minevikku: mida toob tulevik?
Kuigi oleme sellel veebilehel jaganud palju informatsiooni Pärsti valla, siin asuvate asutuste ja kunagi toimunud sündmuste või muu taolise kohta, siis varjutab seda kõike üks kurb tõsiasi: Pärsti valda kui sellist ei ole enam olemas.
Vald, mis tegutses juba aastakümneid tagasi ning mida on saatnud rikkalik ajalugu, ühendati 2013. aastal Viljandi vallaga haldusreformi raames. Samal aastal ühendati lisaks Pärsti vallale ka Paistu, Saarepeedi ja Viiratsi vald ning 4 aastat hiljem Kolga-Jaani ja Tarvastu. Nii ongi tänaseks moodustunud üks suur Viljandi vald.
Pole mingi saladus, et haldusreform on toonud hulga segadust ja vastastikuseid arvamusi. Pärsti vallas aastaid tegutsendu kunstnik Anu Raud on võtnud ka teema osas sõna, öeldes, et nüüd, kus on ainult üks suur vald, tekib tunne nagu kõik oleks kõledam ja kaugem, sest inimesed on nagu ühed täpikesed statistikas.
Kultuurilisest vaatevinklist tekitab kahtlemata haldusreform kuigivõrd palju muresid, kuid kas asjad on tõesti muutunud niivõrd palju?
Haldusreformile võib vaadata ka teisest küljest, mis on pisut positiivsem. Nimelt, haldusreform tähendab tegelikult ju sisuliselt aadressi muudatust. Jah, omavalitsuste piirid on muutunud, aadressid on muutunud ning haldusküljelt on asjad teistmoodi. Haldusreformi üks eeliseid on samas aga parem haldamine ja parem eelarvega majandamine, mis võib tähendada väiksematele piirkondadele paremat arengut – arengut, mis poleks varasemalt võimalik olnud.
Mida tähendab haldusreformi Pärsti valla kultuurile?
Suurim mure on seotud aga kultuurilise poolega. Kuna Pärsti vald ja 2013. aastani Pärsti valla haldusvaldkonda kuuluvad piirkonnad on nüüd sisuliselt kõik ühtsed Viljandi vallaga, võib tekkida olukord, kus näiteks kas või kultuurisündmused ei ole nii hästi esile tõstetud või toitlustus-majutusasutused ei tõuse nii hästi esile kui varem. Tekib oht, et Pärsti valla identiteet kui selline hääbub ja ühineb Viljandi valla identiteediga.
Muudatused on küll head ning ühest küljest võib ka haldusreform tähendada Pärsti valla jaoks positiivseid uuendusi, kuid ei saa salata, et nüüd, kus kultuuriidentiteedid on kokku liidetud, on raske eristada piirkondlikke kultuurinoppeid ja ajalugu, mis on seotud erinevate paikadega.
Kuna paljud inimesed tunnevad, et just selline oht on haldusreformi tõttu tekkinud, võib see aga suurendada kultuurilist aktiivsust. Kui varem ei pruukinud olla niivõrd suur huvi inimestel kaasa lüüa kultuuritegevustes, siis haldusreform oli vajalik motivaator, mis paneb inimesi rohkem mõtlema oma juurtele ning aktiivsemalt kaasa rääkima.
Seega mida võib oodata tulevikult? Kas on hirm, et Pärsti kandist pärit inimesed ei saa oma juuri tulevastele põlvkondadele edasi kanda ja peavad leppima sellega, et ühel hetkel juured hääbuvad? Võib öelda, et kõik on tegelikult inimeste endi kätes. Aeg on teha valik: kas lasta haldusreformi muudatustel kanduda halduspoolest kaugemale ning võtta üle kultuuripärand või hoida Pärsti piirkondade kultuurilippu kõrgel, süvendades ka tulevastes põlvkondades oma kodupaigaarmastust.
Võtkem haldusreformi siiski positiivsest küljest, kuna see võib endaga tuua palju kasulikke uuendusi. Kui asi puudutab aga Pärsti kultuuri, siis olgem kõik aktiivsed ning hoiame elus Pärsti valla olemust, isegi nüüd, mil tehniliselt ei ole enam juriidilises võtmes olemas paika nagu Pärsti vald. See on endiselt olemas inimeste südameis.