Pärsti Vald

Heimtali: väike pärl keset Viljandimaa imelist loodust

Heimtali on nimi, mida paljud eestlased on kuulnud, kuid vaid vähesed on oma silmaga kaemas käinud. Selles endises Pärsti valla külas elab vaid paarsada inimest, kuid mõne olulise pärli tõttu on Heimtali korduvalt inimeste mõtteis. Alljärgnevalt räägime lähemalt Heimtalist ja sealsetest põnevatest paikadest, mida võiksid kindlasti külastada.

Heimtali mõis

Heimtali küla territooriumil asuv Heimtali mõis on üks kõige kaunimaid vanu mõisahooneid, mida võib Viljandimaal ja üleüldiselt Eestis näha. Tegemist on üsna vana hoonega, mida on mainitud juba 1528. aastal, olemuselt oli mõis seotud Karksi linnusega. 18. sajandist kuulus see von Siversitele.

Mõisaga on seotud ka mitmed kõrvalhooned, millest kõige märkimisväärsem on 80-ndatel restaureeritud juustukoda – tuntud ka viinaköögi nime all. Juustukoda on kasutusel olnud eelkõige selleks, et korraldada pidulikke üritusi.

Mõisa läheduses asub ka kalmistu, mis on paraku üsna metsistunud, kuid mille näol on tegemist von Siversite perekonnakalmistuga.

Lisaks kirjule ajaloole ja von Siversite aadliperekonna põnevale tegutsemisele on Heimtali mõis tõeline vaatamisväärsus nii oma arhitektuuri kui ka ümbritseva looduse tõttu. Tänu Heimtali mõisa hästi säilinud olemusele võib igaüks end tunda just kui tõeline mõisapreili!

Heimtali koduloomuuseum

Anu Raud on üks Pärsti valla kõige olulisemaid kultuurielu eestvedajaid, kelle aktiivse tegutsemise tõttu ongi loodud Heimtali koduloomuuseum. Koduloomuuseumis saad justkui rännata ajas tagasi: seal on tuhandeid esemeid, alates kinnastest kuni mänguasjadeni.

Koduloomuuseum on ka väga aktiivne: seal korraldatakse käsitöölaata ja iga aasta külastab muuseumi tuhandeid inimesi.

Heimtali Hobusekasvandus

Üks peamiseid põhjuseid, miks paljud eestlased tunnevad Heimtali kanti, peitub Heimtalis asuvas hobusekasvanduses, mis on mitte lihtsalt muljetavaldav, vaid koguni Eesti suurim sporthobuste aretus- ja kasvatuspaik. Heimtalis on tegeldud hobusekasvandusega juba 85-ndast aastast saati ning kokku on tallides umbes 100 hobust, nende hulgas mitmed erinevad tõud.

Heimtali Hobusekasvandus on keskendunud sporthobuste kasvandusele, kuid hobusekasvanduses on võimalik tegelikult igaühel võtta ratsatunde ja teha treeninguid. Treeningud on muideks saadaval nii lastele kui täiskasvanutele. Lisaks on võimalik teha hobusekasvanduses ekskursioone – ekskursioon annab võimaluse tutvuda hobuste ja erinevate tõugudega.

Heimtaliga on võimalik eriti hästi tutvuda tänu õpperajale, mis asub Viljandi linnast 6 kilomeetri kaugusel. Rada algab Heimtali viinaköögi juurest ning mitme kilomeetri pikkune rada on täis rohkelt looduslikke kogemusi – näiteks tutvustab rada Eesti levinud lehtpuid.

Kui tahad saada sõõmukese looduse ilu, tasub külastada Heimtali rajooni – eriti hobusesõpradel või neil, kes soovivad ammutada natuke ajalugu kauni mõisahoone külastamise kaudu.